دکلان رایس: قطعه گم‌شده آرسنال قهرمان

0 51

دکلان رایس: قطعه گم‌شده آرسنال قهرمان


کد خبر : 1951028 |
25 تیر 1402 ساعت 13:39 |
2 بازدید |

0
دیدگاه

گران‌ترین انتقال لیگ برتر چگونه رقم خورد؟


پیوستن دکلان رایس، ستاره انگلیسی، به آرسنال باعث شده که بسیاری این تیم را مدعی اصلی قهرمانی فصل آینده لیگ برتر بدانند.

دکلان رایس: قطعه گم‌شده آرسنال قهرمان

به گزارش “ایستگاه 3″، مانند بسیاری از داستان‌های عشقی بزرگ و معروف در دنیای سینما، دکلان رایس و وستهم هم وداعی جذاب داشتند. 

زندگی مجموعه‌ای از چرخه‎‌هایی است که سطوح متفاوت مسیر ما را به خود اختصاص می‌دهند. حالا چرخه حضور این ملی‌پوش انگلیسی در این بخش از لندن به پایان رسید. 

بزرگترین دارایی وستهم به دنبال یافتن چالشی بزرگتر این باشگاه را ترک کرد. دکلان چیزی بیشتر از یک کاپیتان برای این تیم بود و بسیاری او را پرچمدار وستهم می‌دانستند. 

تصویری از او در تاریخ هفتم ژوئن در پراگ و پس از قهرمانی منتشر شد که نمادی از شرایط این باشگاه در زمان حال و آینده بود و به خوبی جایگاه این بازیکن را به تصویر می‌کشید. 

1895159

او در سن 24 سالگی موفق شد با وستهم قهرمانی در لیگ کنفرانس اروپا را جشن بگیرد که به اندازه المپیک لندن برای این باشگاه ارزشمند و مهم بود اما در نهایت مجبور بود که وستهم را ترک کند و مانند بازی‌های رایانه‌ای، به مرحله بعدی برود. 

آرسنال برای جذب دکلان رایس به توافق رسید و بیشتر از 100 میلیون پوند برای این هافبک انگلیسی پرداخت خواهد کرد. او قرار است خط میانی توپچی‌ها را تقویت کند و جهش قابل توجهی در زندگی حرفه‌ای خودش هم داشته باشد. 
شاگردان میکل آرتتا در سطح بسیار بالایی بازی می‌کنند اما بسیاری این احساس را دارند که تیم قدرتمند فصل گذشته در حد نوزادی تازه متولد شده بوده که قرار است رشد کند و بار دیگر آرسنال غول آسا و باورنکردنی را بسازد. 

رایس که باید با تیم، سیستم، ساختار و فلسفه جدید سازگار شود، تیکه پنهان همین پازل بوده که حالا آمده تا همه چیز را کامل کند. این مربی اسپانیایی به خوبی از این موضوع آگاه است که باید مواردی را در فصل آینده در تیمش تغییر دهد. 

اگر آرتتا به دنبال رقابت شانه به شانه با منچسترسیتی تحت هدایت پپ گواردیولاست، نیاز به تغییراتی در تیمش و داشتن گروهی با قدرت رقابت بیشتر و از همه مهم‌تر، دست بازتر برای انتخاب بازیکن دارد. 

دکلان رایس این فصل در تمامی دقایق لیگ برتر در زمین حاضر بود، به جز یک بازی. او شب پیش از بازی برابر منچسترسیتی بیمار شد و در دیگر دیدارها از ابتدا تا انتها حضور داشت. همین نشان می‌دهد که او تا چه حد قدرت و انرژی دارد. 

1898206

این بازیکن به حدی ارزشمند است که نمی‌توان روی او قیمت گذاشت و می‌توان از او در خط میانی که پیش از این بازیکنان بسیاری را به خود دیده استفاده کرد: گرانیت ژاکا، توماس پارتی، محمد الننی، جورجینیو و فابیو وییرا. 

دو بازیکن سوئیسی و غنایی مجموعا 5489 دقیقه در لیگ برتر بازی کردند که شاید در کوتاه مدت ارزشمند باشد اما در بلند مدت ثبات زیادی را به همراه نداشت. 

آرسنال پس از کسب 50 امتیاز در نیم فصل اول، در نیم فصل دوم تنها 34 امتیاز کسب کرد. آنها خسته بودند و انرژی زیادی نداشتند و در نهایت رقابت را به سیتی واگذار کردند. 

جذب این بازیکن برای آرسنال اهمیت بسیار زیادی داشته و اولویت اصلی این باشگاه بوده است. با این حال، قرار است نقش رایس در سیستم 1-3-2-4 میکل آرتتا چه باشد؟ 

این بازیکن 188 سانتیمتری انگلیسی یکی از کامل‎‌ترین هافبک‌های حاضر در فوتبال اروپاست که به لطف فیزیک بدنی خاصی که دارد می‌تواند به خوبی بخش زیادی از زمین را پوشش دهد و محافظ خوبی برای فضای اطرافش است و به راحتی به زمین حریف می‌رسد. او در دوئل‌ها جدی است، کنترلی خارق العاده روی توپ دارد، در پیشروی ماهر است و در پخش توپ باهوش عمل می‌کند. 

اما تمامی این ویژگی‌ها با حضور توماش سوچک در کنارش نمایان شده بود. زندگی و بازی کنار این بازیکن اهل جمهوری چک آسان‌تر بود و پیچیدگی‌های کمتری داشت. لذت بیشتری را هم برای رایس به همراه داشت. 

آنها از نظر دفاعی یکی از بهترین و کاریزماتیک‌ترین زوج‌های حاضر در فوتبال انگلیس را تشکیل داده بودند. توماش سوچک و دکلان رایس مجموعا سه سال در کنار هم بازی کردند تا بتوانند به زوجی شکست ناپذیر در خط میانی تیم دیوید مویس تبدیل شوند. 

1898219

هردوی این بازیکنان در نبردهای تن به تن عالی بودند و علاوه بر این، به خوبی می‌توانستند با بازیکنانی که پشت سر آنها در خط دفاعی حضور داشتند بازی کنند. 

آنها در فاز هجومی هم بی‌نقص بودند. رایس زمانی که توپ را در اختیار داشت با قدرت پیش می‌رفت، خطوط رقیب را در هم می‌شکست و سوچک هم یکی از مهم‌ترین کارها در زمان حمله را انجام می‌داد و با قدرت در مناطق میانی حضور پیدا می‌کرد. 

رایس با وجود این که در پست هافبک بازی می‌کرد اما پنج گل زد و چهار پاس گل ارسال کرد. او رکورد 88 درصد پاس موثر را در لیگ برتر ثبت کرد. همچنین 2.1 تکل موفق و 1.7 قطع توپ هم در هر بازی داشت. 

او این فصل بیشترین قطع توپ را در بین تمامی بازیکنان حاضر در لیگ برتر ثبت کرد (63) و یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایش را به نمایش گذاشت: دفاع کردن در حین حرکت رو به جلو که شبیه به دوران اوج سرخیو بوسکتس بود. 

این بازیکن همچنین بیشترین تصاحب توپ (334) را به نام خودش ثبت کرد و در رده سوم بازیکنانی که بیشترین مسافت را طی کرده‌اند قرار گرفت (412 کیلومتر). همین نشان می‌دهد که او می‌تواند آماده باشد، به خوبی عمل کند و خلق موقعیت داشته باشد. 

آرتتا برنامه‌ای جسورانه برای فاز دفاعی تیمش طراحی کرده است. با تکیه بر ساختار اصلی دفاعی روی سیستم 2-4-4 یا 1-1-4-4، توپیچی2ها به دنبال پس گرفتن توپ در هجومی‌ترین نقطه ممکن در زمین هستند. 

1891951

علاوه بر این، آنها در فاصله چند لحظه پس از لو رفتن توپ هم بسیار محکم و پر برخورد بازی می‌کنند تا فشار جمعی سازمان‌دهی شده را بر حریف بیاورند که به آنها اجازه دهد توپ را هرچه سریع‌تر پس بگیرند. 

رایس با توجه به تمامی این شرایط می‌تواند (و باید) نقش مهمی در توپ را از پشت سر برباید. او در طول این سال‌ها نشان داده که به خوبی می‌داند چطور باید پیش از دریافت توپ جایگیری کند و بازی روان و دقتش باعث شده که به قلب تپنده وستهم در تمامی فشارهای هجومی تبدیل شود. 

به طور خلاصه باید گفت که اهمیت این هافبک شاید فراتر از حد تصور باشد. او قرار است به قلب تپنده و شاکله این تیم تبدیل شود. تعهد و اشتیاق او باعث می‌شود که هواداران انگیزه بیشتری بگیرند. 

پروژه‌های طولانی مدت که فضای قابل تاملی برای کار کردن دارند، به شکل دادن ایده‌های فوتبالی کمک می‌کنند و این چیزی است که آرسنال در اختیار دارد. اضافه شدن دکلان رایس و کای هاورتز در راستای تایید میکل آرتتا نشانگر پروژه پخته‌ای است که بدون شک جواب می‌دهد. تیمی متحد و جنگنده که آماده شکستن سلطه پپ گواردیولا بر لیگ برتر است. این چالشی بزرگ است. ماموریتی… غیرممکن؟

منبع: مارکا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.