رکورد کم سن ترین صعود کننده به بام ایران شکسته شد – جزئیات خبر

0 12

رکورد کم سن ترین صعود کننده به بام ایران شکسته شد – جزئیات خبر


کد خبر : 1955122 |
14 مرداد 1402 ساعت 13:41 |
426 بازدید |

0
دیدگاه


آریوبرزن یوسف زاده کوهنورد آملی با ۷ سال و ۱۰ ماه سن رکورد کم سن ترین کوهنورد پسر ایرانی که موفق به پیمایش وصعود “قله دماوند” بام ایران شده را به نام خود ثبت کرد.

رکورد کم سن ترین صعود کننده به بام ایران شکسته شد

به گزارش “ایستگاه 3” این کوهنورد نونهال آملی درگفت وگو با خبرنگار ایسنا گفت، از حدود دو سال قبل همراه پدر ومادرم که در رشته کوهنوردی فعالیت حرفه ای داشتند، به کوهنوردی علاقمند شدم و به طور مرتب درطی این سالها همراه آنها بودم.

وی افزود: برای صعود به قله دماوند در دو سال گذشته، از ارتفاعات کمتر از هزارمتر تا ۴ هزارمتر درسطح استان وقله های مرتفع بیرون از استان صعود داشتیم و تقریبا با آمادگی کامل ذهنی وبدنی شرایط صعود به بام ایران را به دست آوردم.

این کوهنورد نونهال آملی با اشاره به اینکه دراین صعود دختر دایی ۱۰ ساله او نیز حضور داشت وهمراه او موفق به فتح قله دماوند شده بود، اضافه کرد: مسیر سخت و پر استرسی بوده، اما ازاینکه به قله رسیدم و توانستم نتیجه کار چند ساله خود را کسب کنم بسیارخوشحال هستم.

یوسف زاده ادامه داد: درمسیر صعود به قله و پس ازاینکه در بالای بام ایران قرارگرفتم به عظمت وبزرگی خدا پی بردم و از این بابت بسیار خداروشکر می کنم که توانستم دراین شرایط سنی، یکی از بهترین روزهای زندگی ام ثبت شود.

وی با بیان اینکه صعود به قله اورست وقله های مرتفع جهان ارزوی قلبی او هست وحتما برای رسیدن به این قله ها برنامه ریزی خواهد کرد، درپیامی با اشاره به اینکه ورزش کوهنوردی یکی از ورزش های استقامتی وپرهیجان ومفرح است، از شهروندان درخواست کرد، این ورزش را حداقل هفتگی در برنامه خود قرار دارند.

 استعداد خاص آریو برزن در کوهنوردی

مادر آریوبرزن یوسف زاده، کوهنورد صاحب رکورد کم سن ترین صعود کننده به قله دماوند به خبرنگار ایسنا گفت: از حدود ۱۰ سال قبل تا به الان در رشته کوهنوردی فعالیت دارم وبه واسطه حضور هفتگی یا ماهانه درکوهپیمایی هایی که با اعضای گروه داشتیم، آریوبرزن هم با علاقمندی زیادی همراه ما درکوهنوردی حضور داشت.

تارا غلامی افزود: دربرنامه های کوهپیمایی هایی که طی دو سال گذشته که ” آریوبرزن” با ما حضور داشت، متوجه استعداد خاص و علاقمندی زیادی او به کوهنوردی واستقامتی که برای صعودها داشت شدیم و به همین منظوربا تصمیمی که به همراه پدرش گرفتیم، او را برای ادامه این ورزش به صورت حرفه ای به یکی از باشگاه های فعال تشویق کردیم.

 ثبت رکورد در چهاردهمین سال فعالیت باشگاه کوهنوردی رشتکلا آمل

سرپرست گروه کوهنوردی هم نوردان رشتکلا آمل درخصوص ثبت رکورد ” اریوبرزن یوسف زاده” گفت: خوشبختانه درچهاردهمین سال فعالیت این گروه کوهنوردی، رکورد کم سن ترین کوهنورد پسر ایرانی توسط ” اریوبرزن یوسف زاده” که عضو این گروه بوده، شکسته شده و به ثبت رسید.

علیرضا جعفری افزود: درحال حاضر حدود ۴۰ کوهنورد به صورت دائمی عضو گروه کوهنوردی هم نوردان رشتکلا آمل هستند که درصعود تابستانه اعضای این گروه به قله دماوند ” آریوبرزن یوسف زاده و دینا غلامی” دو هم نورد کم سن هم حضور داشتند که با تلاشی وپشتکاری که داشتند، بدون هیچ مشکلی موفق به صعود قله دماوند شدند.

قله دماوند با ارتفاع ۵۶۷۱ متر بلندترین قله و بام ایران معروف است.

شهرستان آمل با داشتن بیش از ۴۰ گروه کوهنوردی یکی از شهرستانها فعال درکشور درزمینه فعالیت های کوهنوردی وصعودهای ورزشی درطول سال است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.