قرار بود شطرنج ایران جزو قدرت‌های جهان شود – جزئیات خبر

0 37

قرار بود شطرنج ایران جزو قدرت‌های جهان شود – جزئیات خبر


کد خبر : 1955048 |
14 مرداد 1402 ساعت 09:25 |
56 بازدید |

0
دیدگاه

به بیراهه رفتیم


مدیر تیم‌های ملی شطرنج که پس از دوری دو ساله به این جایگاه بازگشته، می‌گوید که خیلی‌ها منتظر بودند ایران جزو قدرت‌های جهان شود اما نشد چون خیلی راه‌ها به بیراهه رفت و به یکباره توقف کردیم.

قرار بود شطرنج ایران جزو قدرت‌های جهان شود

به گزارش “ایستگاه 3” و به نقل از مهر، شهرام عظیمی سرپرست فدراسیون شطرنج هفته گذشته طی حکمی علیرضا شفیعی را به عنوان مدیر تیم های ملی منصوب کرد. شفیعی در حالی متصدی این پست شد که از سال ۱۳۸۶ عهده دار آن بود اما آبان سال ۱۴۰۰ در آستانه انتخابات فدراسیون و به خاطر برخی مسائل داخلی تصمیم به استعفا گرفت.

او حالا در شرایطی به شطرنج و جایگاه قبلی خود بازگشته که تاکید دارد شطرنج در مقطعی به بیراهه رفت و بر همین اساس از شرایط ایده آلش فاصله گرفته است. وی می گوید کارهای زیادی برای انجام دادن و سروسامان دادن دوباره این رشته وجود دارد اما باید اولویت را روی بازی های آسیایی گذاشت و آماده سازی شطرنجبازان برای اعزام به این بازی ها و همزمان به دیگر کارهای عقب افتاده رسیدگی کرد.

خیلی راه ها در شطرنج به بیراهه رفت

علیرضا شفیعی در گفتگو با گفت: دو سال از شطرنج دور بودم، در واقع مسئولیتی در فدراسیون نداشتم اما پیگیر اوضاع بودم. در کل از چندسال پیش شطرنج در مسیر نادرستی قرار گرفت که طی دو سال گذشته هم ادامه پیدا کرد، اتفاقاتی افتاد که در کل شرایط را دگرگون و متفاوت از همیشه کرده است. یکسری راه ها در شطرنج به بیراهه رفت، همزمان شرایط اقتصادی هم سخت تر شد طوریکه روند حضور در مسابقات و اعزام ها نسبت به گذشته تغییر کرد و حتی دیگر شرایط دعوت از مربیان و بازیکنان خارجی خوب هم از دست رفت.

برای ایده آل شدن دوباره کارهای زیادی باید انجام داد

وی ادامه داد: بنابراین امروز شطرنج وضعیتی متفاوت و دگرگون نسبت به همیشه دارد. حالا که بازگشته ام، کارهای زیادی است که باید انجام شود تا شطرنج و شطرنجبازان را به شرایط ایده آل قبل بازگردانیم. زمانی که شطرنج در قطار پیشرفت قرار داشت و مورد اقبال و پیش بینی های مثبت دیگر کشورها قرار داشت اما حالا چه؟

خارجی ها می گفتند ایران جزو قدرت های جهان می شود

مدیر تیم های ملی شطرنج با اشاره به اینکه این رشته پیش از اینکه درگیر یکسری حواشی شود به واسطه بازیکنان شاخص در سطح جهانی، بسیار زیاد مطرح شد، گفت: این بازیکنان نتیجه سه دهه کار و برنامه ریزی بودند. به خاطر دادم سال ۲۰۱۸ در جریان مسابقات جهانی خیلی ها می گفتند که ایران به زودی جزو قدرت های شطرنج جهان می شود. همان زمان این پرس و جو را از ما داشتند که چه برنامه هایی داشتیم و چه کارهایی انجام دادیم که به اینجا رسیده ایم.

شطرنج به یکباره توقف کرد

شفیعی تصریح کرد: طی دو سه سال گذشته اما شطرنج و تمام فعالیت ها و برنامه هایش به یکباره دچار توقف شد. نه تنها مسیر پیشرفت متوقف شد بلکه پسرفت را هم شاهد شدیم. به همین دلیل امروز کسی باور ندارد که در آینده ای نزدیک تمام موفقیت های بزرگ قبل تکرار شود اما باید به دنبال آن بود.

باید دوباره به مسیر به حق و شایسته بازگردیم

این مقامل مسئول در فدراسیون شطرنج با ابراز امیدواری از اینکه با درایت سرپرست فعلی فدراسیون و در ادامه رئیس جدید، شطرنج دوباره در مسیر به حق و شایسته خود قرار بگیرد، به بازی های آسیایی اشاره کرد و گفت: کمتر از دو ماه تا این بازی ها باقی مانده است و فعلا اولویت فدراسیون هم حضور در این بازی ها است. مقرر شده شطرنج ایران با ترکیبی متشکل از ۵ بازیکن در بخش مردان و یک بازیکن در بخش بانوان عازم هانگژو شود.

جذب مربی خارجی آنلاین

وی با بیان اینکه شطرنجبازان به واسطه حضور در مسابقات مختلف پیگیر آماده سازی برای این بازی ها هستند، یادآور شد: برای آماده سازی بهتر شطرنجبازان درخواست جذب مربی خارجی را مطرح کرده ایم. سرپرست فدراسیون هم متقاضی برآورد هزینه شده تا دقیق تر بتوان در این زمینه برنامه ریزی و مذاکره داشت. البته به خاطر حضور بازیکنان در مسابقات مختلف و فرصت کمی که تا بازی های آسیایی باقی مانده است شاید نتوانیم اردویی متمرکز و حضوری داشته باشیم به همین دلیل به دنبال جذب آنلاین مربی هستیم.

در مرحله مقدماتی برای مذاکره هستیم

شفعیی با بیان اینکه هنوز هیچ قطعیتی در مورد جذب مربی خارجی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: برآورد هزینه شده و در مراحل مقدماتی کار برای مذاکره هستیم. درصورت جذب آنلاین مربی، بازیکنان می توانند طی یک هفته تا ۱۰ روز زیر نظر مربی خود آنالیز شده و سوالات شان را مطرح کنند. این بیشترین کاری است که در این فاصله زمانی می توانیم برای شطرنجبازان انجام دهیم البته اگر به نتیجه برسد.

برنامه ویژه برای تنها دختر اعزامی به هانگژو

مدیرتیم های ملی شطرنج در پایان با اشاره به اینکه رقابت های شطرنج بازی های آسیایی در دو بخش تیمی و انفرادی (رپید) برگزار می شود، گفت: در بخش بانوان به خاطر در اختیار داشتن تنها یک نماینده، فقط در بخش انفرادی شرکت داریم. مبینا علی نسب بازیکن اعزامی در این بخش است. از آنجا رقابت های انفرادی در بخش رپید برگزار می شود، تمام برنامه های درمورد علی نسبت متمرکز روی این بخش خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.